Tentoraz sa nerozhodovalo o mne...či?!

Autor: Viera Filipová | 9.2.2015 o 17:35 | Karma článku: 10,25 | Prečítané:  1926x

Som intaktná biela ateistická liberálna heteroxesuálka, VŠ s okuliarmi a nie som Židovka, ani... Zatiaľ mám šťastie. Toto šťastie je skôr taká dejinná a časopriestorová náhoda. Čierny Peter mi zatiaľ nepadol.

V niektorých momentoch predreferendovej diskusie som však cítila ohrozenie, akoby išlo o mňa. Po sobote som si vydýchla. Nebude to také zlé. Nenašlo sa dosť ľudí, ktorí by boli žeraví presadiť svoje pravdy a rozhodnúť: takto budete žiť. Lebo jeden nikdy nevie, kedy sa v nežiadúcej menšine ocitne sám. Hociktorí z atribútov môjho života alebo osobnosti ma tam môže zaradiť. Čo keď sa raz bude rozhodovať o mne? Toto je môj strach. To bol môj motív zdieľať a komentovať referendovú tému na FB.

Keby som náhodou žila v stredoveku, tak by ma upálili ako kacíra. Hrozba pre svet a zbožné duše. Možno by som sa ani nenarodila, lebo by moju mamu tzv. ľudovú liečiteľku, upálili ako čarodejnicu. Posluhovačka diabla! A tiež by som nedopadla dobre v Kambodži za Pol Potovho režimu a to hneď dva krát. Tam totiž postrieľali (okrem iných) všetkých VŠ vzdelaných ľudí a potom aj tých s okuliarmi. Tých s okuliarmi preto, lebo vzdelaní môžu za všetko zlo a ak mal okuliare, asi veľa čítal. Tak mu treba. Prásk.

Na búdku by som dostala aj v Anglicku v 19. storočí, lebo ako sa poznám, isto by som skončila pri sufražetkách, ženách to mimoriadne nemravných. Tiež je fajn, že Hitler skončil, lebo ako Slovanka by som stála v rade do plynu hneď za Židmi, homosexuálmi, Rómami a postihnutými. ...alebo aj terazky v Honkongu, to by som asi stála v predných radoch a vykrikovala nejaké heslá o slobode a dostala slzák za odmenu. Poslúchať a nerozmýšľať je teraz méta. No vlastne ani nemusím odchádzať a cestovať časom. Stačí, ak sa niektorým maďarským blúznicvom podarí zrealizovať veľký sen o Felvidéku. Rýchlo by som sa stala z majoritnej občianky minoritnou. A ak by náhodou Islamský štát pohltil Slovensko, tak ma upália hneď z viacerých dôvodov.

Vidíte? A pritom som to stále ja: Vierka. Žienka s dvoma deťmi, pracovitá, trocha papuľnatá a v zásade prajná.

To čo ma vystrašovalo v posledných týždňoch bola absencia chápania ľudského princípu tohto referenda. Nejde ani o manželstvá, či homosexuálov. Desí ma to, že mnoho ľudí, dobrých ľudí, ktorých osobne poznám, si nechceli uvedomiť, že sú nespravodliví. Osobujú si nárok na definíciu pravdy a jej uplatnenie, aj napriek tomu, že mnoho iných kričí, že to nie je tak.

V noci z piatku na sobotu som nespala a rozmýšľala. Ako to, že to nevidia. Z vlastného strachu, neviem asi o svoje deti, alebo že žijú v zlej spoločnosti, alebo...no fakt neviem; sa stane, že povedia takto to je. Ukážu prstom a povedia a ty za to môžeš a zariadiš sa tak, aby som sa ja nebál.

Ale ako hovorím, zatiaľ mám šťastie. Môžem si žiť svoj malý život pokojne ďalej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

BRATISLAVA

Dá sa v Dunaji oficiálne kúpať?

Na Dunaji bolo kedysi nielen legendárne Lido, ale aj lodné kúpaliská.


Už ste čítali?