Kašleš na Kotlebu. Bude kašľať on na teba?

Autor: Viera Filipová | 23.11.2013 o 11:22 | (upravené 23.11.2013 o 13:17) Karma článku: 9,60 | Prečítané:  1369x

Ako povedať, že to nie je jedno. Svojho času tiež kašľali na NSDAP až kým nemali takú moc, že triezvo rozmýšľajúci Nemci srali bobky. Ilúzia plná zdanlivého pokoja – „veď je jedno, kto tam je“; „všetci sú rovnakí“ a podobné sebaklamy. Nie je to jedno! Naozaj nie. Nikdy to nebolo jedno a nikdy to nebude jedno.

Tieto voľby zdvihli vo mne rôzne emócie. Tá neuveriteľná naivita, keď rozumní ľudia veria v jednoduché frontálne riešenia. Neochota vydržať námahu, ktorá vyplýva z rôznosti a nejednoznačnosti. Neochota hľadať rozumné riešenia v komplikovaných situáciách. Slabosť a strach žiť bez silných lídrov. A najhoršie sú lenivosť a pasivita. Nechce sa nám zasahovať do riadenia vlastnej spoločnosti. Chceme len vlastné pohodlie...., ale ako sa také pohodlie tvorí, to je jedno. Tam predvídavosť nesiaha? Ako si ustelieš, tak si ľahneš.

Desí ma, čo počúvam okolo seba – „...a just budem voliť Kotlebu“, „Ten to tu dá do poriadku!“, „Ten sa nesere.“ Prosím Vás – Viete presne čomu vlastne veríte? Čo je to, čo sa Vám páči? Čo vás priťahuje k takémuto človeku? Aj mne sa páči, ak niekto dokáže okolo seba zhromaždiť ľudí. Ale fakt sa vám páči, ako ich dokáže zhromaždiť? Pochodujúci chlapci zoradení v šíku, v uniformách, spievajúci rovnaké piesne, pokrikujúci rovnaké heslá. Máme rovnaké myšlienky, rovnaké postoje, všetci sme rovnakí , je nás veľa, sme silní .... aj a som jeden z nich. Sú celí radi, že niekto prevzal zodpovednosť. Konečne má niekto jasno! Vie čo a ako! A jaký to chlap! Čo by sme premýšľali.  Život je ťažký, veci zamotané, morálka aj taká, aj onaká. Mnoho smerov, mnoho ciest, príliš mnoho možností. Ktorou sa vydať, a čo keď sa pomýlim. Nejaký múdry sa vždy nájde. Možno ani nie je múdry. Stačí, že je dosť sebaistý a keď vie, tak vie! To potom človeku hneď odľahne. Konečne vieme kadiaľ. To je úľava!

Neverím takémuto človeku. Neverím, že je to jedno, keď ho teší, že ľudia za neho pochodujú v rade a chcú si obliecť uniformu. Nechcela by som, aby sa ľudia stávali kvôli mne rovnakí. Nechcem, aby sa vzdávali zodpovednosti a nechali sa viesť. Nechcem, aby takýto človek mal akúkoľvek formu spoločenskej moci k dispozícii, lebo to nie je jedno. Lebo sa raz môže rozhodnúť, že keď nie som v šíku, nesmiem byť mimo neho a možno nebudem môcť byť vôbec. Áááále čo si! To nehrozí... Nuž neviem, čas ukáže. Cítim sa ako žaba v kotlíku, pod ktorým sa kúri. Mám zlý pocit, že začína byť príliš teplo. Vidím iné žaby, ktoré hovoria, že je fasa príjemne. Tak neviem... som precitlivelá, alebo ostatní strácajú citlivosť?

Druhý chorý dôvod, ktorý som počula, je že opozícia je na figu a vyburcujeme ju tým, že budeme voliť pána Ko... Tiež ma štve, že nie je jasná opozícia. Sú niektorí politici, ktorým skôr verím, s ktorými ladia moje postoje. No nik z nich nie je pre mňa úplne jednoznačný. Nevidím tam reálnu silu, ktorá dokáže čeliť korupčným sebeckým zlodejom. Ale určite nejdem na just voliť Kotlebu. Viem aké sú moje hodnoty a nepodleziem ich iba preto, že opozícia akú chcem, neexistuje. Nie sú rýchle a ľahké riešenia. To radšej vydržím tú neistotu; napíšem tento blog; zavolám bratovi, nech ide voliť a pohádam sa s bratrancom, ktorý tvrdí: “....sa na nich môžem vys...“.

 

Škoda, že sa z histórie ťažko učíme. Ľúto mi to je. Smútok a trochu hnevu. Prečo nevieme byť múdrejší? Nechceme mať trochu viac hrdosti, ísť sami za seba, vystáť nejasnosti života, nebyť fascinovaní „vodcami, ktorí vedia“? Šak toto, život je vraj jeden z najťažších.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

KOMENTÁRE

Každý astronóm a tvorca nových liekov im pripomína, aké sú nuly

Namiesto cesty ľudstva na Mars, rozprávajú blázni o malom človeku.


Už ste čítali?